Enefit Greeni unikaalne Estonia päikesepark alustas elektri tootmist

Estonia päikesepark

Ida-Virumaal Estonia kaevanduse tööstusalal asuv Estonia päikesepark alustas elektri tootmist. Ligi 3-megavatise võimsusega päikesepark on esimene Eestis, mis paikneb aherainest rajatud alustarindil.

Enefit Greeni taastuvenergia projektijuhi Elise Johanna Lille sõnul alustas päikesepark tootmist möödunud laupäeval. „Päikesepargi ehitus on edenenud oodatust kiiremini. Jõudsime ehituse algusest esimese toodanguni kuue kuuga, mis on sellise asukoha ja keerukusega pargi puhul hea tulemus. Jätkame nüüd päikesepargi signaalide testimist ja seejärel ootavad võrgukatsetused,“ kommenteeris Lill.

Lill lisas, et igapäevaselt oli platsil tegutsemas ligi 40 inimest ja kõik osapooled pingutasid graafikus püsimise nimel. „Jõudsime lepingupartneritega kokkuleppele ehituseks vajalike materjalide varasemas tarnes. Ehitusfirma püsis ehituse jooksul graafikust ees, hoolimata aheraine eripärast tulenevast keerukamast vundamentide paigaldusprotsessist. Tänu unikaalsele lahendusele on tegu väga efektiivse päikesepargiga,“ märkis Lill.

Estonia päikesepargi projektijuht Elise Johanna Lill

Päikesepargi jaoks rajati kaevanduse alale põlevkivi väärindamisel tekkinud aherainest 27-meetri kõrgune tarind. See võimaldab vähendada varjutusest tulenevaid kadusid ja muuta sellega elektritootmist efektiivsemaks.

Estonia päikesepargi võimsus on ligi 3 megavatti ja Enefit Green investeerib selle rajamiseks kuni 2,7 miljonit eurot. Päikesepargi investeerimisotsus tehti eelmise aasta lõpus ja pargi ehitustööd algasid selle aasta aprilli lõpus.

Päikeseelektrijaamas toodetud elektriga varustatakse Enefit Powerile kuuluvat Estonia kaevandust, kus prognooside kohaselt tarbitakse enamus toodetud elektrienergiast omatarbeks.

Tegemist on teise päikesepargiga, mille ettevõte rajab tööstusalale. 2019. aasta mais valmis Ida-Virumaal Kohtla-Nõmme lähistel Laaskõrve päikesepark.

Enefit Green ehitab praegu viite tuule- ja kolme päikeseparki Eestis, Leedus, Poolas ja Soomes koguvõimsusega 608 megavatti. Nende investeeringute kogumaht on üle 780 miljoni euro.